Vitamin ve Mineraller

RSS
Vitamin ve Mineraller

Vitaminler ve mineraller olmadan, sağlıklı bir yaşam sürmemiz mümkün değildir. Çünkü vücuttaki birçok faaliyeti başlatan ve sürdüren mineraller ve vitaminlerdir. Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak, vücut fonksiyonları açısından vazgeçilmezdir. Günlük olarak almamız gereken vitamin ve mineralleri aşağıda sizler için derledik.

Kalsiyum denince akla ilk gelen kemik gelişimi ve sağlığıdır. Kalbi korur, kalsiyumu süt, yoğurt ve kahvaltılık gevreklerden alabilirsiniz.

A Vitamini, göz sağlığı ve bağışıklık sistemi için önemlidir. A vitamini alabileceğiniz besinler, yeşil sebzeler, ıspanak, lahana, havuç, yumurta sarısı...

Magnezyum, kan basıncı, kemiklerin güçlenmesi ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Magnezyumu avokadodan, baklagillerden ve yulaf ezmesinden temin edebilirsiniz.

E Vitamini eksikliği sinirlerin zedelenmesine neden olur. Antioksidan kaynağıdır. E vitamini bademde, ayçiçeğinden ve avokadodan alabilirsiniz. Potasyum, böbrek taşı ve kerimek erimesi riskini azaltır. Potasyum alabileceğiniz besinler: patates, domates, ıspanak, bezelye...

Ve tabii ki kahramanımız C Vitamini, güçlü bağışıklık sistemine birebir etkili bir antioksidan. C vitaminini turunçgillerden, kivi, brokoli ve karnabahardan alabilirsiniz.

Önceki yazı Sonraki yazı

  • Gülfem Demircioğlu
Yorumlar 0
Yorum bırakın.
Adınız*
E-posta adresiniz*
Mesaj *

Lütfen dikkat: yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.

* Zorunlu Alanlar