A'DAN Z'YE DEMİR DÖKÜM KULLANIMI

RSS
A'DAN Z'YE DEMİR DÖKÜM KULLANIMI

Hecha'nın sağlığınıza faydası ile başlayalım...

Hecha ürünleri %100 dökme demirden imal edilir ve emaye ile kaplanır. En eski kaplama malzemelerinden biri olan emaye, bildiğimiz camdan başka bir şey değildir. Sentetik kimyasallar ile ilişkisi yoktur. Kanserojen değildir. İnsan sağlığı ve hijyeni açısından en iyi malzemedir. Çizilmeye ve yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

Demir döküm üretim süreci nasıl olur?

Tüm tencere ve tavalarımız %80 el yapımı olan bir süreçten geçerek sizlere sunulmaktadır. Demir dökümün el işçiliği ile üretilmesinden dolayı diğer ürünler gibi pürüzsüz bir görünüm elde edilemeyebilir. El yapımından kaynaklanan bu süreç, aslında Hecha demir döküme sağlık ve lezzeti getiren bir süreçtir. Hecha ürünlerinin kalitesi ve ömür boyu garanti güvencesi de el yapımı sürecine bağlı olarak garanti altına alınmıştır.

Hecha demir döküm ürünler nasıl temizlenmedir?

Hecha demir döküm ürünlerinin ılık suda bulaşık deterjanı ve bulaşık süngeri ile temizlenmesini öneriyoruz. Hecha'lar bulaşık makinesine de uygundur.

Eğer özellikle yapışmış bir yemek artığı yoksa, tavanızı yıkamak yerine silerek temizlemenizi, öneririz. Üzerinde kalan fazla yağ, bir sonraki kullanışınızda polimer bir yüzey oluşturarak yapışmaz yüzeyinin güçlenmesini sağlayacaktır. Ürününüzü ne kadar az yıkar ve ne kadar sık kullanırsanız yapışmaz yüzeyi de bir o kadar güçlü olacaktır.

Eğer daha detaylı bir temizlik istiyorsanız sıcak su ile yapışmış kirleri yumuşattıktan sonra tuz ile ovalamanızı ve durulamanızı öneririz.

Tavanıza veya tencerenize yapışmış kirleri çıkarmak içine su doldurup bekletmemelisiniz, bu durum paslanmaya sebep olabilir.

Döküm tencere ve tavanızda kaynatma işlemi yapmamanızı öneririz. Kaynayan su, yapışmaz yüzeyinizin zarar görmesine sebep olabilir.

Ürününüzde bol sirkeli, limonlu yiyecekler, domates sosları gibi asitli yiyecekleri sık sık pişirmemenizi öneririz. Eğer ürününüzde asitli bir yemek pişirdiyseniz, kısa süre içinde temizlemelisiniz. Tencere veya tavanızda bir gece bile bekleyen domates sosu, yapışmaz yüzeyinizin aşınmasına sebep olabilir.

Sıcak tava ve tencerenizi soğuk su ile yıkamayın, durulamayın veya soğuk bir yüzeye koymayın. Bu, ürününüzün yüzeyinde daha sonra büyüyen ve hatta ürününüzü kullanılmaz hale getiren mikro çatlaklara sebep olabilir.

Yıkadığınız veya duruladığınız ürünlerinizi kuruladıktan sonra ocak üstünde kızana kadar ısıtabilirsiniz. Dökme demir gözle görülmeyecek kadar küçük girinti ve çıkıntılara sahiptir ve bu gözeneklerde nem kalmış olabilir. Bu nem, ürününüzün paslanmasına neden olabilir.

Peki yapışma gerçekleşen tavayı nasıl temizleriz?

Öncelikle iki parmak suyu içinde beş dakika kadar kaynatın, bu esnada fırçalayın ve suyu dökün. Tavaya bol miktarda sofra tuzu döküp, bir fırça ya da sünger yardımı ile tavanın her yerini ovun. Parça parça kirlerin temizlendiğini ve tuza geçtiğini göreceksiniz. Tuzu döküp, sıcak suyla çalkalayın ve suyu boşaltın. Döküm tavanızı kurulayıp yanan ocak üzerinde iyice ısıtın ki gözeneklerinde su kalmasın. Ateşten aldığınızda içini ve ağzını güzelce yağlayın ve kuru bir ortamda muhafaza edin.

Hecha demir döküm ürünlerine seasoning/yağlama işlemi uygulamak gerekir mi?

Hecha'dan aldığınız döküm tencereniz/döküm tavanız evinize ulaştığında kullanıma hazırdır. Kullanımlar boyunca bu işlemi yapmanızda bir sakınca yoktur.

Demir döküm ürünler neden ağırdır?

Hecha demir döküm ürünlerinde pişen yemeklerin her noktasına ısı eşit derecede dağıtılacaktır. Kalın tabanlı ve ısıyı absorbe edebilme özelliği demir dökümün kalitesini belli eden başlıca özelliklerdendir. Bu nedenle iyi bir demir döküm ağır olmalıdır. Hecha döküm tavada et pişirdiğinizde, farkı anlayacaksınız.

Hecha demir döküm ürünler hangi ocaklarla uyumludur?

Hecha ürünleri indüksiyonlu, gazlı, elektrikli, radyon, seramik ve ızgara yüzeylerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm Hecha ürünleri fırına rahatlıkla girip çıkma özelliği ile yemeklerinizi pişirmede sizlere büyük kolaylık sağlar.

Gelelim en merak edilen konuya... Döküm tavada et pişirme tekniklerini öğrendikten sonra, etin kralı olacaksınız!

Döküm tavada et pişirmek zor gibi görünse de tekniğini öğrendikten sonra kolay bir iştir. Önemli olan kullandığınız tava, etinizin kalınlığı ve pişirme süresini doğru ayarlayarak etin suyunu içinde tutabilmektir. Öncelikle etinizi Hecha Şef Bıçağı ile 2.5 cm kalınlığında kesin. Eti pişirmeden önce mutlaka oda sıcaklığında getirin. Etinizi zeytinyağı, tuz ve dilediğiniz baharatlarla marine edip, tüm aromayı içine çekene kadar dinlendirin. Döküm tavanızı mühürleme sıcaklığına getirin. Peki etinizin mühürleme sıcaklığına geldiğini nasıl anlarsınız? Elinizi tavanızın üzerinde tutun ve 5'e kadar sayın, 5'e gelince çekiyorsanız doğru sıcaklıktasınız demektir. Yaklaşık 180 derecede etiniz maillard reaksiyonuyla mühürlemeye hazır. Hecha'nızı bir fırça yardımıyla tereyağı ya da zeytinyağı ile yağlayabilirsiniz. Etinizin her iki tarafını da 2'şer dakika pişirin. Pişirme esnasında etin her tarafı için 2 dakikayı kendi arasında 1'er dakikaya bölün. Unutmayın ki ete olduğunca az müdahale etmek lezzeti arttıracaktır. Tüm püf noktaları söyledik, size de doğru market alışverişi yapıp, döküm tavada pirzola keyfi yapmak kaldı! :)

Önceki yazı Sonraki yazı

  • basak ilhan