MUTLULUĞA GİDEN YOL KALABALIK SOFRALARDAN GEÇER

MUTLULUĞA GİDEN YOL KALABALIK SOFRALARDAN GEÇER

Eskiden ailelerin çok değer verdiği bir alışkanlık vardı. Tüm aile günde en az bir kere birlikte sofraya oturup yemek yerdi. Yemekte kimse başka bir şeyle ilgilenmezdi. O günün gündemi konuşulur, okulda neler yapıldı, işte neler oldu, o gün olanlar anlatılıp birlikte gülünür, günlük konular her şey yemek sırasında hep birlikte paylaşılırdı. Kimse o sırada televizyon izlemez, kulaklıkla müzik dinlemez ya da arkadaşlarıyla mesajlaşmazdı. Belki de saati çakıştıysa tüm ailenin hep birlikte izlediği “Yalan Rüzgarı, Hayat Ağacı” gibi bir pembe dizi bir istisna yapılarak hep birlikte izlenebilirdi. Bu huzurlu ortamda aile bağları güçlenirdi.
Son zamanlarda birçok ailede birlikte yemek yemek bir gelenek olmaktan çıkıp nadiren yapılan bir şey haline gelmişti. Peki bu değişikliğe neler yol açtı? İlk olarak hayat pahalılığı her iki eşin de geç saatlere kadar çalışmasına neden oluyor. İkinci olarak günümüzün koşuşturmacalı yaşam biçimi yüzünden insanlar fast-food tarzı ayaküstü yenebilecek yemekleri tercih ediyor. Ayrıca spor gibi okul sonrası etkinlikler yüzünden artık sadece büyüklerin değil çocukların da yoğun bir hayatı vardı. Tabii son günler yaşadığımız zorunluluklar bu yaşam tarzının tekrar değişmesine sebep oldu.
Yaşadığımız bu dönemde zorunlu olarak evde kaldığımız bu günler bir arada yemek geleneği tekrar sofralarımızdaki yerini buluyor. Ailece yenen yemekler ana babalara çocuklarının duygusal ihtiyaçlarıyla ilgilenmeleri için eşsiz bir fırsat sunuyor. Miriam Weinstein The Surprising Power of Family Meals (Ailece Yemek Yemenin Şaşırtıcı Gücü) adlı kitabında şöyle diyor: “Yemek masası, çocukların ana babalarıyla düzenli olarak konuşabilecekleri ve onların ilgisini hissedebilecekleri rahat bir ortam sağlar. Ailece yemek yemek tüm sorunlarınıza çare olmayabilirse de çok az çabayla büyük yararlar elde etmenizi sağlar.”
Bu zorunluluğu aile bağlarımızı kuvvetlendirmek, bir arada olmanın değerini anlamak için bir fırsata çevirmemiz mümkün. Özellikle de şahane Ramazan sofralarının baş köşeyi aldığı bu günler ailemizle hayatın tadını çıkaralım.