Isli Etli Tagliatelli

[ig_row width=”boxed” r_class=”none” t_class=”none” background=”none” solid_color_value=”#FFFFFF” solid_color_color=”#ffffff” gradient_color=”0% #FFFFFF,100% #000000″ gradient_direction=”vertical” repeat=”full” stretch=”none” position=”center center” paralax=”no” relative=”no” video_b=”no” v_mp4 border_width_value_=”0″ border_style=”solid” border_color=”#000″ div_padding_top=”30″ div_padding_bottom=”30″ div_padding_right=”30″ div_padding_left=”30″ ][ig_column span=”span12″][ig_text enable_dropcap=”no” disabled_el=”no” ]

Ihtiyaçlar: Hecha 28cm Ottoman sığ tencere

 

Malzemeler

 

1 paket tagliatelle makarna

200 gr isli et

1 paket kurutulmuş domates

1 adet kabak

2 diş sarımsak

3 yemek kaşığı zeytinyağı

3 yumurta

200 gr rende parmesan

Tuz

Karabiber

Tarif

Hecha Ottoman 28 cm sığ tencereyi su ile doldurun vekaynatın. Sığ tencere kullanmak makarnalarınızı kırılmasını engelleyecek ve sutasarrufu yapmanızı sağlayacak. Suyun içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilaveedin. Su kaynadıktan sonra makarnayı paket talimatına göre suya atın.(Makarnanın hepsini aynı anda suya atmayın, makarnaların hepsini aynı andaatmak suyunuzu soğutur.)

Kabağı, isli eti ve kuru domatesi küp şeklinde doğrayın.

Hecha Skillet’in içinde 3 yemek kaşığı zeytinyağı ısıtın.

Sarımsakları ezip, zeytinyağında çevirin. Sarımsaklarınrengi dönünce sarımsakları alın. Bu işlem zeytinyağınızın lezzetlenmesinisağlayacaktır.

Küp şeklinde kestiğiniz kabakları 3 dakika soteleyin,sonrasında isli eti ve kuru domatesi ekleyerek 3 dakika daha soteleyin.

Bir kasenin içerisine yumurtaları kırın, parmesan ve 1 tatlıkaşığı karabiberi ekleyin ve çırpın.

Haşladığınız makarnayı, sotelenen sebzeleri ve yumurtalıkarışımı bir kasede karıştırıp sonrasında servis edin.

[/ig_text][/ig_column][/ig_row]