EKİBİMİZDEN GÜLFEM’İN MUTFAĞIYLA BARIŞMA SERÜVENİ 

 Bu benim mutfağımla barışma öyküm.

Hayatımda çok değil birkaç sene öncesine gidersem, kendimi doyurmak için hazırladığım tek yemeğin makarna olduğunu söyleyebilirim. Bu süreçte kendimi hep dışa bağımlı, yeterince büyümemiş hissediyordum. Bunun özgüvenimi de zedelediğini söylemek yanlış olmaz. Yemek pişirmeyi öğrenmekten uzak duruyor, zor ve yorucu buluyordum.

Taa ki Hecha hayatıma girene kadar… İtiraf etmeliyim ki önyargım bir süre daha devam etti. Evde yemek hazırlamıyor, içeriğinden emin olmadığım yerlerden yiyordum. Bu durumun bana hem bütçe, hem de sağlık açısından geri dönüşleri oldu. Bünyem zayıfladı, sıkça hasta olmaya başladım.

Artık kendimi sorgular oldum, yetişkin olmalı, kendime yemek yapabilmeliydim.

Bu farkındalıktan sonra, Hecha Mutfak’ta yaptığımız çekimler ve etkinlikler bana yemek pişirmenin tahmin ettiğim kadar zor olmadığını düşündürmeye başladı. Ayrıca, pişirdiğim yemekleri sevdiklerimle paylaşmak benim için çok farklı bir deneyim olabilirdi. Hayatımda farklılıkları hep severim, bunu da denemeliydim. İşimi, hobime çevirme şansım ayağıma gelmişti, nasıl geri çevirebilirdim?

Ekip arkadaşlarımla konuştum, “Ben Hecha ile birlikte yemek yapmayı öğrenmek, bunu da takipçilerimizle paylaşmak istiyorum” dedim. Eminim benim gibi yemek yapmakla ilgilenmek isteyenler vardı. Bu yolu beraber yürümeliydik.

#HechaİleÖğreniyorum serisini başlattım, pratik tarifler deniyordum ve hikayelerimizde paylaşıyordum. İşin en keyifli kısmı ise, ofisteki arkadaşlarıma tariflerimi denettirdiğim an oluyordu. Bazen benimle dalga geçiyor, suratlarını buruşturuyorlardı, bazense “Bir dilim bile kalmamış” diye isyan ediyorlardı.

Bir süreden sonra ofise girdiklerinde beni mutfakta görmeye çok alışmışlardı. “Bugün ne pişiriyorsun?” sorusunu “Nasılsın?”dan önce duyar olmuştum.

Mutfağımla barıştım, kendimi yaşadığım eve hiç ait hissetmeyişimin bir sebebi varmış, yemek pişmiyor, paylaşılmıyormuş.

2 yıl önce sadece makarna yapmayı bilen bir stajyer olarak başladığım işimde, bugün kendimi kameranın önünde birbirinden lezzetli tarifler hazırlarken görüyorum.

Bana bu fırsatı verdikleri için tüm Hecha ekibine teşekkür ediyorum.