Babamın Risottosu – Safranlı Risotto

[ig_row width=”boxed” r_class=”none” t_class=”none” background=”none” solid_color_value=”#FFFFFF” solid_color_color=”#ffffff” gradient_color=”0% #FFFFFF,100% #000000″ gradient_direction=”vertical” repeat=”full” stretch=”none” position=”center center” paralax=”no” relative=”no” video_b=”no” v_mp4 border_width_value_=”0″ border_style=”solid” border_color=”#000″ div_padding_top=”30″ div_padding_bottom=”30″ div_padding_right=”30″ div_padding_left=”30″ ][ig_column span=”span12″][ig_text enable_dropcap=”no” disabled_el=”no” ]

Malzemeler

2 su bardağı arborio ya da carnaroli pirinç (risottoluk pirinç türleri)

Tercihen tavuk suyu yoksa normal su

1/2 çay kaşığı safran

2 yemek kaşığı tereyağı

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 orta boy soğan

1 yemek kaşığı parmesan peyniri

 

Tarif

Tavuk suyunu iyice ısıtıp içine safranı atın. Bu suyu bir kaseye alın ve ocağın yanına getirin, yanınıza bir de kepçe alın.

Düz zeminli bir tavada 1 yemek tereyağı ve zeytinyağını eritin ve küçük küpler halinde doğradığınız soğanları ilave edin. Soğanları 5 dakika kadar kavurduktan sonra pirinci ilave edin ve dışarıdan içeri doğru kaşıklamak suretiyle karıştırın. Pirinçleri de birkaç dakika soğanlarla beraber kavurduktan sonra, yanınızda bulunan kasedeki tavuk suyundan bir kepçe pirincin üzerine dökün. Artık risotto pişirme sürecimiz başladı.

Şimdi her suyunu çektiğinde birer kepçe daha ilave ederek bu işlemi risotto pişene kadar tekrar edin. Orta büyüklükte bir kepçe ve orta ateşte tahminen 5-6 defa suyunu vermeniz yeterli olacaktır.

Risottonun piştiğinden emin olduktan sonra ocağın altını kapatın ve kalan tereyağını risottoya yedirin. Sonra aynı şekilde parmesan peyniri ile bağlayın. Safran sayesinde altın sarısı rengini alacak olan risotto mideye olduğu kadar gözlere de bir ziyafet niteliğinde olacak; hiç şüpheniz olmasın.

[/ig_text][/ig_column][/ig_row]