Babamın Burgeri

[ig_row width=”boxed” r_class=”none” t_class=”none” background=”none” solid_color_value=”#FFFFFF” solid_color_color=”#ffffff” gradient_color=”0% #FFFFFF,100% #000000″ gradient_direction=”vertical” repeat=”full” stretch=”none” position=”center center” paralax=”no” relative=”no” video_b=”no” v_mp4 border_width_value_=”0″ border_style=”solid” border_color=”#000″ div_padding_top=”30″ div_padding_bottom=”30″ div_padding_right=”30″ div_padding_left=”30″ ][ig_column span=”span12″][ig_text enable_dropcap=”no” disabled_el=”no” ]

Malzemeler

150 gr düve kaburga kıyma, tek çekim

4 gr tuz

4 gr karabiber

1 dilim çedar peyniri

1 dilim kırmızı soğan

1 dilim dana füme

Burger ekmeği

1 yk zeytinyağı

 

“Burgerci olduysam babamın katkısı büyüktür.” – Yagız Izgül

 

Tarif

Kıymayı, tuz ve karabiber ile yoğurun.

Elinizle köfte şeklini (patty) verin, ortasını bastırın ki pişerken göbek yapmasın.

Köftenin sırrı bu kadar, bu köfteden en iyi verimi almak için bir gece buzdolabında bekletin ve sonra oda sıcaklığında pişirin.

Iyi ve sulu köftenin sırrı elinizle çok bastırmadan patty’i yapmakta yatıyor. Bu şekilde içi orta pişmiş nefis sulu burgerler yapacaksınız.

Orta-üst ateşte tavanızı ısıtın.

Köfteyi tavaya atın ve 4-5 dk bir tarafını pişirin.

Ikinci tarafını çevirdikten sonra üzerine bir dilim füme dana, kırmızı soğan ve onların da üzerine çedar peynirini koyun.

Çedarın daha hızlı erimesini arzu ederseniz bir kaseyi üzerine ters kapayabilirsiniz.

Dilediğiniz malzeme ile ekmeğinizi süsleyebilrisiniz ama etin tadını tam olarak almak için başka bir malzeme kullanmamınızı öneririm.

Ekmeğin üzerine burgeri koyun ve şapkayı kapayın, afiyetle yiyin.

[/ig_text][/ig_column][/ig_row]