Hayal kırıklığı yaratan bir yemeğin pek çok suçlusu olabilir. Bazılarına göre çoğu zaman et ya da sebzenin lezzeti yetersizdir. Bazen suç sadece yemeği yapan kişidedir. Kimi zaman da yemek, sos ya da marine uygun değildir. Keyifsiz bir öğün, bunlardan birinin ya da hepsinin eseri olabilir. Peki ya bir gün biri size; suç ne sizde, ne pişirende, ne de yemeğin kendisinde’ derse?

Bizce ise gerçek suç doğru yemeğin yanlış bir yöntemle pişirilmesinde!

Pişirmenin en lezzetli yolu!

İspanyolcada "Mükemmel pişirilmiş!" anlamına gelen HECHA, geleneksel pişirme yönteminin, modernist ve yaratıcı bir anlayışla buluşmasını ifade ediyor. Yeteneğini doğal pişirme ve dökme demir malzemeden alan HECHA, seçkin yeme kültürüne sahip, sağlıklı ve çarpıcı tatlar arayan gurmeler ile yaşam buluyor.

Dökme demir, yüzlerce yıldır kullanılan ayrıcalıklı yemek pişirme tekniklerinden biri. Pişirme gerecini eşsiz kılan bu özel malzeme, her şeyden önce daha çabuk ısınıyor. Daha yüksek ısıyı, ürünün bütününe kusursuz bir şekilde dağıtıyor. Dökme demirde pişen hiçbir yemekte lezzet kaybı yaşanmıyor.

Et ve sebzeler hem lezzetini, hem de doğallığını koruyor. En ideal pişirme tekniğinin uzmanı HECHA, kömür ateşinin ve ızgaranın keyfini kapalı mekanlara taşıyor.

Evde, ofiste, restoranda ya da otelde... HECHA gerçek damak tadının sunulduğu her yerde, yaşamak için yiyenlere değil; yemek için yaşayanlara sesleniyor.  

İşte bu nedenle dökme demirde pişen hiçbir yemekte lezzet kaybı yaşanmıyor. Et ve sebzeler hem lezzetini, hem de doğallığını koruyor. En ideal pişirme tekniğinin uzmanı HECHA, kömür ateşinin ve ızgaranın keyfini kapalı mekanlara taşıyor. 

Her yerde lezzet
Hecha’nın kurucusu gerçek bir lezzet tutkunu ve birinci sınıf restoranlarda bulabildiği tüm lezzetleri mutfaklara taşımaya kararlı. Bu sebeple yemek konusundaki tanıdığı tüm kapıları çalıyor.

Günün birinde, bir kasap dükkanında, yeni bir et deneyecektir ancak bacadan çıkan bir arıza yüzünden mangal yanmaz. Dükkan’ın sahibi dökümden yapılmış bir tava çıkarır. Tavanın ağırlığı beş kilodur ve Amerika’dan Türkiye’ye dükkan sahibinin valizinde gelmiştir. Döküm tavada pişen etin mangaldakinden daha lezzetli olduğunu fark eden Bay Hecha’nın aklına muhteşem bir fikir gelir. Ailesi döküm sektöründendir ve hemen kasap arkadaşına aynı döküm tavadan bir adet üretir ve hediye eder. Amerika’dan taşımasına gerek kalmayacaktır.

Dükkan tavayı satınca
Dükkan’ın sahibi kendisine hediye gelen ürünü ilk fırsatta satar. Bay Hecha, bu duruma sitem eder fakat dükkan sahibi yüz adet daha ister. Siparişlerin altından kalkamayan ve ürünün kendini kanıtladığını gözlemleyen Bay Hecha, her Türk’ün kanında olan hesapları yapmaya başlar ve yatırıma girer. Ürününe göz alıcı sunuş şekilleri, güzel isimler arar...

Hecha doğar
Tüm dünya dillerinin, kelimelerin üzerinden geçer. İspanyolca “iyi, güzel olmuş” anlamında kullanılan “hecha” kelimesi hem fonetik olarak hem de anlam olarak ürünü en iyi niteleyen kelimedir. Ürünler, satış noktaları, müşteriler her gün katlanarak artar. Kalitesini üreticisinden ve tüketicisinden alan Hecha, Türkiye’nin ilk dökme demir mutfak eşyaları imalatçısı olarak, koşulsuz müşteri mutluluğu prensibi ile en lezzetli pişirme gereçlerinin imalatına başlar...

Wikipedia der ki
Dökme demirler, %2'den fazla karbon oranı içeren demir-karbon alaşımlarıdır. İçindeki karbonun grafit şeklinde olanlarına gri dökme demir, sementit şeklinde olanlara ise beyaz dökme demir denir. 1150 °C  ile eridiği sıcaklık, çeliğin erime sıcaklığından düşüktür.
Mutfak eşyası üretiminde tercih edilen maddelerden biridir. Çünkü zehirli madde içermez, yüksek derecedeki ısıya dayanıklıdır , ısıyı çok iyi bir şekilde iletir ve dağıtır, şekil verilmesi kolaydır. Dökme demir mutfak eşyaları ya ham olarak bırakılmış ya da koruyucu tabaka ile kaplanmıştır.

Hechapedia der ki 
Isıyı eşit şekilde dağıtan ve uzun süre muhafaza eden dökme demir, diğer malzemelerden üstün olarak, yüzeyine temas eden gıdaya o anki sıcaklığını kayıpsız şekilde iletir. Normal yöntemlerde gıda, sıcaklık bakımından düşük olduğundan temas ettiği pişirme yüzeyinin ısısını çalar ve ortaya çıkan ısı pişirme için yeterli değildir. Yüksek ısı kayıpsız bir şekilde gıdaya iletildiğinde gıdanın içindeki şeker ve protein reaksiyona girer. Bunun için 180 dereceye ihtiyaç vardır. Reaksiyon gıdanın çevresinde mühür oluşturur. Mühür gıdanın tüm suyunu ve besin değerini içinde tutar.

Tencereler kendiliğinden mini fırın vazifesi görürler. Eşit ısı dağılımı sulu yemekleri kendi suyu ile, susuz yemekleri ise homojen bir şekilde pişirir.  Üstelik dökme demir lezzetin dışında eskimeyen, yıpranmayan ve formunu kaybetmeyen bir malzeme. Nesilden nesile aktarılması ve mutfak geleneğinin ayrılmaz bir parçası olması ile biliniyor. 

Cam
Özetle emaye, cam pudrasının yüksek sıcaklıklarda eritilmesi ile elde edilen dayanıklı, uzun ömürlü, hijyenik, yıpranmaz, çizilmez, leke tutmaz bir malzemedir. Yüksek sıcaklıkta metalin üzerinde eriyen, yayılan ve sonunda sertleşen cam pudrası, paslanmaya karşı metali sonsuz dirençli kılmakla birlikte, farklı renk ve özelliklerde olması itibarı ile tatbik edildiği yüzeye estetik ve renklilik kazandırır.

Hijyen
Doğal bir malzeme olması itibarı ile yüzde yüz sağlıklı olan ve ilave kimyasal madde içermeyen emaye, yüzyıllardan beri pişirme araçlarında terih edilen ilk kaplama malzemesi olmuştur. Geçtiğimiz yüz yıl içinde yapışmayan ve kolay temizlenen bazı kaplama yöntemleri, sağladıkları kolaylık itibarı ile emayeyi unutturduysa bile sentetik olan bu malzemelerin kanserojen oldukları ve insan sağlığını bir çok açıdan tehdir ettikleri ortaya çıkmış ve insanlar tekrardan emayeli malzemenin önemini kavramıştır. 

Sağlık
Hormonlu gıdaların, seri tarımın hayatımızın bir parçası olduğu günümüzde doğala ve organiğe olan dönüşün bu kadar yoğun olması çok normal. Gıdalarımızı seçerken gösterdiğimiz itinayı onları pişirirken kullandığımız gereçler için de göstermemiz gerektiğinin üzerine basmamıza gerek yok herhalde. Emaye kaplama piyasadaki tüm sentetik kaplamalar arasında en sağlıklı, en doğal ve en hijyenik olanıdır. Hecha olarak sağlığını düşünen herkes için en iyi hizmeti ve ürün kalitesini ortaya koyduğumuzu garanti ederiz.

Kişiye özel
Her Hecha ürünü döküm tekniği kullanılarak üretildiğinden ayrı ayrı kalıplanır ve kişiye özeldir. Hurda malzemeden sofranıza gelene kadar bir sürü üretim aşamasından geçen Hecha ürünlerinde üretim prensibi kalitedir. Bundan dolayıdır ki tüm hecha ürünleri ömür boyu garantilidir. Bu garantiyi sizlere vermek için üretimin her aşamasında belirli kalite kontrol süreçleri işlemektedir.

Fikriniz olsun
Dökümhaneye gelen hurda demir yığınları endükyison ocaklarında sıvı hale getirilip özel kalıplarına dökülür. Kalıpların içinde soğuması beklenen ürün zamanı gelince kalıbından çıkarılır ve temizlenir. Bunun için özel bir temizleme sürecinden geçer. Temizlenen ürün tekrardan kalite kontrol bandına girer ve bu kez yüzey temizliği için hazır hale getirilir. Yüzeyi temiz hale getirilen ürün emaye kaplama için hazır hale gelmiştir. Özel fırınlarda gerçekleşen kaplama işleminden sonra tekrar kalite kontrolden geçen ürün ambalajlanmak üzere depoya gider. Burada ürün son kontrollerinden geçer ve sevk edilmek üzere depolanır.

Mutfağınıza
Bundan sonra ürün satış noktalarına ve oradan da mutfağınıza girecektir. Ürününüzün paketini açtığınız zaman bugüne kadar deneyimlemediğiniz bir pişirme gereci aldığınızı biliniz. Daha ilk kullanımınızda fark edeceğiniz lezzet üstünlüğü, harcanan bu kadar emek ve kaliteden ödün vermemekten gelmektedir. 

Yemek konusunda bildiklerinizi unutun!
Ne kadar iyi bir aşçı olduğunuzdan hiçbir şüphemiz yok. Ancak yemek konusunda tüm bildiklerinizi ve birikimlerinizi Hecha ürünleri ile denedikçe bugüne kadar yemek yapmamış olduğunuzu düşüneceksiniz.  

Hecha farkı
Hecha ürünlerinin, piyasadaki diğer pişirme gereçlerinden ağır olma sebebi, malzemesi olan dökme demir. Evet, biraz ağır ama ağırlığınca lezzet var. Ancak bu sebeple Hecha ile pişen tüm yiyeceklerin lezzeti de katlanıyor.


Hecha ürünleri piyasadaki diğer pişirme gereçlerinden daha sağlıklı. Çünkü kaplama malzemesi binlerce yıldır kullanılan ve doğal camdan üretilen emaye. Hecha ile pişirdiğiniz yemeklerde sağlıkla ilgili kafanızda bir soru işareti kalmıyor çünkü kullandığınız malzemenin ne olduğu konusunda her türlü bilgiye kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Hecha ürünleri piyasadaki diğer pişirme gereçlerinden daha pahalı olabiliyor çünkü bir Hecha ürününü bir kez alırsınız. Bir kez aldıktan sonra ömür boyu paslanma ve sizi mutsuz edebilecek diğer aksaklıklara karşı garantili olan ürününüze bir sonraki nesillere aktarmak için iyi bakarsınız.

Koşulsuz müşteri memnuniyeti
Hecha'da kalite kadar önemli olan bir diğer şey ise müşteri memnuniyetidir. Hecha müşterisi bir telefonla istediği konuda her türlü bilgiye anında ulaşabileceği gibi kullandıkları ürün ile ilgili her türlü sorunu rahatlıkla dile getirebilir.

Sonuç
Sağlık, lezzet ve ilgi. Yukarıda söylediklerimizin hepsi ne kadar tamam olursa olsun bir aşçının en büyük sırrı yemeğe kattığı özen ve tutkudur. Tutkunuzu paylaşıp kendimizi bu yönde geliştirmek için her gün saatlerce çalışıyoruz. Hecha ürünü satın aldığınız zaman hizmetimizi noktalamıyoruz. Biz de sizinle beraber mutfağa giriyoruz.

İŞ BAŞVURU FORMU

Yetkililerimiz size uygun iş imkanları oluştuğunda sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

kapat